Peyzaj Nedir?

Anasayfa > Blog / Medya Merkezi > Peyzaj Nedir?

Peyzaj Nedir?

Makalemize ilk olarak peyzaj kelimesinin Türk Dil Kurumunda yer alan karşılığında ne olduğuna bakarak başlayalım. TDK’da karşılığı tam olarak bir yerin doğal görünüşü olarak geçmektedir. Peyzaj kelimesi ise dilimize Fransızca’dan geçmiştir. Doğa, doğal, kır manzarası için resim yapma sanatında kullanılan bir terimdir.

Günümüzde peyzaj kelimesinin karşılığı ise park, bahçe, konut, site yerleşiminde bulunan alanlar ve şehir planlamalarının yeşillendirme düzenlemeleri için kullanılmaktadır. Peyzajın kullanılma amacı insanlar için daha yaşanılabilir doğal, estetik ve yeşil alanlar oluşturmak üzerinedir. Bahçe ve park düzenlemeleri sanatsal ve kültürel faktörlerle düzenlenmeye başladığından beri peyzaj tasarımı önem kazanmıştır.

Gün geçtikçe şehirlerin büyümesi ve betonlaşmanın getirdiği doğal alanların bozulması nedeni ile Peyzaj Mimarı önem kazanarak yükselmeye başlamıştır. Peyzaj mimarlığı son 15 yıl içerisinde dünya genelinde olmak üzere kürsel bir dönüşüm kazanarak önem teşkil etmeye başlamıştır. Üniversitelerde mimarlık fakültelerinin alt bölümü olarak öğrencilere eğitim vermektedirler. Peyzaj mimarlığının genel amacı ise çevreyi ve şehirleri insanlar için daha yaşanılabilir ve daha doğal kılmaya yönelik tasarımlar oluşturmaktır.

Daha önceden sadece küçük ölçekli bahçe peyzaj tasarımları üzerinde hizmet verildiği bilinen peyzaj mimarları günümüzde şehir, kent ve büyük park ve bahçelerin tasarımlarını yapmaktadırlar. Bu branş aktif ve yenilikçi meslek grupları arasında gösterilmektedir.